Home Kultura Raz do roku w Holi
Raz do roku w Holi

Raz do roku w Holi

0

Od ponad dwóch dekad Jarmark Holeński w skansenie w Holi należy do najważniejszych wydarzeń kulturalno-religijnych poleskiego pogranicza. Ponad dwustu wystawców i tysiące odwiedzających – tak było przed rokiem. Tegoroczny Jarmark w niedzielę 28 lipca zapowiada się równie udanie.

Na kiermaszu sztuki ludowej (9.00-18.00) nie zabraknie malarzy, rzeźbiarzy, garncarzy i innych twórców oraz produktów lokalnych, w tym miodów z poleskich pasiek i potraw regionalnych. Na scenie w skansenie wystąpią zespoły ludowe z Podlasia, Chełmszczyzny i Ukrainy (13.00-18.00).

Raz do roku Hola, niewielka wieś w powiecie włodawskim w pobliżu Poleskiego Parku Narodowego i Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, przyciąga z całej Polski rzesze miłośników folkloru i etnografii. Jarmark odbywający się w skansenie towarzyszy uroczystości religijnej – tradycyjnemu praznikowi (odpustowi) ku czci św. Antoniego Peczerskiego, patrona zabytkowej drewnianej cerkwi prawosławnej w Holi (XVIII w.), jednej z najpiękniejszych na Lubelszczyźnie.

W utworzonym w Holi w 1985 roku niewielkim skansenie można oglądać cenne zabytki dziedzictwa materialnego wsi poleskiej: chałupę przeniesioną z Wyryk, wiatrak koźlak z początku XX w. z Wołoskowoli, kuźnię z Kapłonosów, drewniane zabudowania gospodarcze, kapliczkę, krzyże przydrożne, ule-kłody, piec garncarski, studnię z żurawiem. Skansen prowadzony jest społecznie przez Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *