Home Wydarzenia Policja informuje kierowców
Policja informuje kierowców

Policja informuje kierowców

0

Policja przypomina, że od 1 października 2018 roku zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. Kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu.

Podczas kontroli na drodze funkcjonariusze w dalszym ciągu będą sprawdzali dokumenty stwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdem – czyli prawo jazdy. Jednocześnie pamiętać należy, że dowody rejestracyjne nadal będą potrzebne m.in. na badaniu technicznym, przy sprzedaży auta czy za granicą.

 

Nowa metoda weryfikacji

Podczas kontroli drogowej policjanci dane o pojeździe i dokumentach pojazdu będą weryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. W przypadku, gdy pojazd nie będzie spełniał wymagań ochrony środowiska, będzie zagrażał bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego funkcjonariusz odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma pokwitowanie.

 

Lepiej jednak mieć

Dobrą praktyką pozostaje posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego, chociażby w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Nadal obowiązuje art. 44 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, gdzie w ust. 1 pkt. 4 zawarte jest: „ Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany podać swoje dane personalne,dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu, oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku”.

Należy też pamiętać, że po 1 października trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC, jeśli kieruje się pojazdem, który został zarejestrowany poza granicami naszego kraju.

Przy kolizji jej uczestnicy nadal nie zawsze musi być wzywana policja. W sytuacji kiedy wszystkie strony spisują oświadczenie, dane potrzebne dla ubezpieczyciela są zawarte w prawie jazdy. Natomiast polisę ubezpieczenia OC sprawdzić można na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pod adresem www.ufg.pl.

O chełmskiej policji pisaliśmy wcześniej w tym miejscu.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *