Home Edukacja Poczytaj nam władzo?
Poczytaj nam władzo?

Poczytaj nam władzo?

0

„Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.” – napisał w liście z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.

W Chełmie nie spotkamy się w sobotę 7 września na wspólnym miejskim czytaniu. Narodowe Czytanie zostało zorganizowane w piątek 6 września tak, aby na pl. E. Łuczkowskiego od godz. 10.00 do 12.00 mogli sobie publicznie poczytać przedstawiciele władz duchownych i świeckich: ks. Andrzej Sternik i ks. Józef Piłat, posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, senator RP Józef Zając, prezydent miasta Jakub Banaszek, wiceprezydent miasta Agnieszka Kruk, przewodniczący Rady Miasta Longin Bożeński, dowódca Jednostki Wojskowej w Chełmie płk Hubert Trusiuk, komendant chełmskiej Straży Miejskiej Zbigniew Grochmal, komendant Miejski Policji w Chełmie Mariusz Kołtun, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie Artur Rutkowski oraz dyrektorzy różnych instytucji.

Gości czytających zaprosiła chełmska delegatura Kuratorium Oświaty w Lublinie, będąca inicjatorem całego przedsięwzięcia. Jego organizację powierzono Młodzieżowemu Domowi Kultury we współpracy z Młodzieżową Rada Miasta Chełm, Muzeum Ziemi Chełmskiej, Zespołem Szkół Ekonomicznych i Mundurowych oraz Zespołem Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich.

Pytanie, jaki sens ma urządzanie społecznej akcji wspólnego czytania w godzinach pracy i nauki w szkołach? Dla kogo jest ta impreza? Dla władz? Bo… mieszkańców na Narodowe Czytanie prezydent Chełma (pozostaje tajemnicą, czy z jego udziałem) zaprasza do Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) dopiero w czwartek 12 września o godz. 11.00. Zgodnie z chełmską tradycją w godzinach pracy i nauki.

W celu zrozumienia, o co tak naprawdę chodzi w Narodowym Czytaniu, organizatorom obu wydarzeń polecamy udanie się na wspólne czytanie 7 września w godz. 09.00-11.00 do Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Zygmunta Bohusza-Szyszko (ul. Graniczna 2). W programie wydarzenia adresowanego do uczniów, rodziców, pracowników szkoły i społeczności lokalnej: odczytanie listu Prezydenta RP, krótka charakterystyka polskiej noweli, przeczytanie fragmentów wybranych Nowel polskich, wystawa egzemplarzy nowel ze szkolnej biblioteki.

7 września w godz. 10.00-13.00 Narodowe Czytanie nowel przez znanych chełmian, przedstawicieli instytucji kulturalnych, oświatowych oraz młodzież szkolną będzie miało miejsce również w Bibliotece Pedagogicznej (ul. Wieniawskiego 15). Przewidziano nawet poczęstunek.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *