Home Wydarzenia Pamięć o kresowym dziedzictwie
Pamięć o kresowym dziedzictwie

Pamięć o kresowym dziedzictwie

0

Towarzystwo Rodzin Kresowych w Chełmie zaprasza na VII Światowy Zjazd Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia, który będzie miał miejsce już na początku przyszłego miesiąca. Organizatorem tego wydarzenia jest Towarzystwo Rodzin Kresowych w Chełmie.

Siódma edycja Światowego Zjazdu Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia odbędzie się w Chełmie w dniach 7-8 września 2018 roku.
Pierwszego dnia w piątek (7.09) o godzinie 18.00 uroczystości rozpoczną się odpustową Mszą świętą w Bazylice NNMP na Górze Chełmskiej połączoną z odsłonięciem Tablicy Wołyńskiej. Pamiątkową tablicę ufundowało Towarzystwo Rodzin Kresowych wraz z Wołynianami w Chełmie. Ma ona upamiętnić: 600-lecie istnienia Jagodzina i Rymacz 1417-2017 oraz tragiczne losy Polaków na całym Wołyniu podczas II wojny światowej: poległych i zesłanych na Sybir, zamordowanych przez UPA, przesiedlonych – wygnanych z Diecezji Łuckiej w latach 1945-46. Miejsce na tablicę wybrano jako symbol – w dzwonnicy pod dzwonami, które nieraz ostrzegły i uratowały przed śmiercią niejednego Polaka w czasie ludobójstwa.
O 20.00 w dworku Pan Tadeusz w Żółtańcach organizatorzy zaplanowali natomiast Biesiadę Kresową z koncertem. Udział w niej będą mogły wziąć jedynie osoby posiadające miejscówki lub zaproszenia.
W sobotę (8.09) o 16.00 przy pomniku Pieta Wołyńska w Chełmie, przy al. Marszałka J. Piłsudskiego pod hasłem „Pogłos w pieśni, poezji i modlitwie” będzie miało miejsce uroczyste spotkanie uczestników zjazdu. Tam też zapalą oni znicze i złożą kwiaty.
Zapytania oraz zgłoszenia można składać pod adresem e-mail: antykwariat_kresowy@o2.pl lub w wiadomości prywatnej na facebookowym profilu: Rymacze, królewska wieś na Wołyniu. Termin zgłoszeń upływa 29 sierpnia 2018 roku.
Informacji na temat zjazdu można szukać również na stronie www.rymacze.pl.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *