Home Wydarzenia Nie zakłamujmy historii
Nie zakłamujmy historii

Nie zakłamujmy historii

0

Dowódca legendarnego okrętu podwodnego „Wilk” komandor ppor. Bogusław Krawczyk nie poległ w walce z okupantem – jak informuje tablica odsłonięta 8 listopada w Dubience. Popełnił samobójstwo 19 lipca 1941 roku w Dundee w Szkocji, mając zaledwie 35 lat. Nie jest to tajemnicą ani nie umniejsza jego zasług.

Kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości wójt Dubienki Krystyna Deniusz-Rosiak zorganizowała uroczyste odsłonięcie z udziałem senatora dr. hab. Józefa Zająca i przedstawiciela Towarzystwa Historycznego Hrubieszowskiego kuriozalnej tablicy na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Dubience, ewidentnie zakłamującej historię i fałszującej życiorys bohaterskiego komandora.

Podobna tablica, ufundowana w latach siedemdziesiątych, znajdowała się w nieistniejącej już Szkole Podstawowej im. kmdr. ppor. Bogusława Krawczyka w Siedliszczu k. Dubienki. Niektórzy z mieszkańców gminy uważają nawet, że jest to ta sama tablica. Nie udało się jednak tego potwierdzić.

Samobójstwo urodzonego w 1906 roku w Dubience, jednego z najzdolniejszych oficerów Polskiej Marynarki Wojennej i dowódcy, dzięki któremu we wrześniu 1939 roku ORP „Wilk” zdołał dopłynąć do Wielkiej Brytanii, nie stanowi oficjalnie skrywanego przez historyków faktu. Nie tai go również rodzina odznaczonego Krzyżem Walecznych i Orderu Virtuti Militari komandora, która po raz pierwszy w 2017 roku odwiedziła jego grób na cmentarzu w Dundee, co opisał na swoich łamach „The Evening Telegraph” (S. Rae „He was our hero and a true inspiration… thank you Dundee”).

Powody odebrania sobie życia przez Bogusława Krawczyka strzałem w serce z pistoletu nigdy nie zostały jednoznacznie wyjaśnione. „Sumienie mam spokojne, honor opłacam sam” – napisał w liście pożegnalnym. Zdaniem historyków przyczyną był konflikt dowódcy „Wilka” z dowódcą Polskiej Marynarki Wojennej na Zachodzie kontradmirałem Jerzym Świrskim, który obarczył go odpowiedzialnością za niepowodzenie misji uwolnienia polskich okrętów podwodnych internowanych w Szwecji.

Więcej informacji o dowódcy ORP „Wilk” Bogusławie Krawczyku m.in. w publikacjach: W. Pater, Dlaczego kmdr ppor. Bogusław Krawczyk popełnił samobójstwo? („Przegląd Morski”, 1993 nr 11), M. Borowiak, Mała flota bez mitów (1999).

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *