Home Kultura Młode kino ukraińskie
Młode kino ukraińskie

Młode kino ukraińskie

0

Miłośników niekomercyjnego kina zapraszamy 4 października (piątek) na spotkanie z twórczością młodych ukraińskich filmowców w ramach 6. Przeglądu Kina Ukraińskiego „UA:KINO”. Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami. Projekcje w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40) rozpoczną się o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Chełmskiej publiczności pokazane zostanie pięć debiutanckich filmów młodych ukraińskich reżyserów, w większości absolwentów Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Ivana Karpenki-Karego w Kijowie.

  • „Wasjuta”, reż. Anton Skrypec. Tytułowy Wasjuta z Kijowa każdego dnia sprawdza, czy wszystko idzie zgodnie z planem, czy zamiata ulicę woźny Mykola, czy mały Sergij idzie do szkoły, czy Maryna wychodzi na spacer z psem. Pewnego dnia wszystko jest w porządku, oprócz jednego…
  • „Mów do mnie”, reż. Kateryna Lesyk. Sergij codziennie rozmawia z ojcem przez telefon, ale nie widzieli się od 7 lat. Dowiedziawszy się, że jest poważnie chory, zwraca się do ojca o wsparcie. Ale czeka go nieoczekiwany cios.
  • „Sztangista”, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk. Tragiczna wiadomość przerywa przygotowania Petro do ważnych zawodów w podnoszeniu ciężarów. Opowieść o prawdziwej cenie zwycięstwa.
  • „Mia Donna”, reż. Pawlo Ostrikow. Życie 46-letniej Oksany zmienia się, gdy jej mąż Tolik staje się 7-letnim chłopcem. Lekarze są bezsilni, a problem jest poważny.
  • „Fingerman”, reż. Iwan Szocha. Film przenosi widza w świat dziecięcych fantazji, gdy lawa płynęła między meblami i tak łatwo było stać się superbohaterem.

Po pokazie zaplanowano spotkania z Kateryną Lesyk, reżyserką filmu „Mów do mnie” („Złoty NUK” dla najlepszego współczesnego filmu ukraińskiego), aktorem Oleksandr Lojem (film „Sztangista”) oraz Maryną Lopusziną ze Stowarzyszenia „RGB Films”.

Organizatorem 6. Przeglądu Kina Ukraińskiego „UA Kino” jest Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej „Łączy Nas Bug” przy współpracy Fundacji „Partnerstwo i Współpraca” i Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Pokazy i spotkanie współfinansuje Miasto Chełm.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *