Home Sport Mistrzowie Świata Teqball zagrają w Chełmie
Mistrzowie Świata Teqball zagrają w Chełmie

Mistrzowie Świata Teqball zagrają w Chełmie

0
0

W dniach 5-7 listopada w Chełmie zostanie zorganizowany European Teqball Tour – Józef Bem Trophy, czyli turniej na miarę Teqballowej Ligi Mistrzów. Biorąc pod uwagę listę zgłoszonych zawodników oraz potencjał organizacyjny, zapowiada się jedno z największych wydarzeń Teqball w historii nie tylko Polski, ale i całej Europy.


Czym jest Teqball?

Teqball dla wielu osób to wciąż zagadka, zatem przy okazji każdego kolejnego turnieju warto przypomnieć charakterystykę tego sportu. Specyfika gry w Teqball polega na odbijaniu piłki pomiędzy zawodnikami przy specjalnie wyprofilowanym stole. Rozgrywki Teqball odbywają się zarówno w formule singlowej, deblowej oraz debla mieszanego (mikst) – turnieje mogą być rozgrywane zarówno na hali jak i na plaży.
Sama dyscyplina ma swoje początki w 2014 roku i została wymyślona na Węgrzech. Ambasadorami Teqball na świecie są takie osobistości jak Ronaldinho, Carles Puyol, natomiast w Polsce za promocję dyscypliny odpowiadają przede wszystkim Michał Listkiewicz (aktualny prezes Polskiego Związku Teqball), Szymon Marciniak (sędzia piłkarski) czy Piotr Dziewicki i Paweł Golański (byli profesjonalni piłkarze).
Teqball na Lubelszczyźnie
Dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, Teqball coraz mocniej rozwija się w Polsce, odwiedzając z organizacją wydarzeń promujących tę innowacyjną dyscyplinę miasta praktycznie w każdym regionie naszego kraju. Teqball w ubiegłym roku zawitał również na Lubelszczyźnie – w grudniu 2020 roku została zorganizowana pierwsza edycja Turnieju Teqball im. Józefa Bema w Chełmie, stanowiących jeden z etapów “Polish National Series”, cyklu rozgrywek dla najlepszych polskich zawodników.

Foto.(FotoPyk/Piotr Kucza

Teqball na Lubelszczyźnie

Teqball na Lubelszczyźnie – tym razem European Teqball Tour, z udziałem najlepszych zawodników tej dyscypliny z zagranicy, na czele z aktualnymi medalistami Mistrzostw Świata.
European Teqball Tour to stosunkowo nowy format rozgrywek stworzony w tym roku przez Międzynarodową Federację Teqball (FITEQ), dedykowany najlepszym zawodnikom Teqball. Jest to cykl turniejów, które można śmiało określić miałem Teqballowej Ligi Mistrzów. Wydarzenie z serii European Teqball Tour po raz pierwszy zostało rozegrane na plażach włoskiego miasta Cervia we wrześniu.
Wydarzenie European Teqball Tour odbędzie w dniach 5-7 listopada na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie przy ulicy Granicznej. Zawodnicy rywalizować będą w dwóch kategoriach – Deblu Mężczyzn oraz Deblu Mieszanym. Pierwsze dwa dni to rozgrywki w fazie grupowej, natomiast w niedzielę 7 listopada uczestnicy turnieju zmierzą się w fazie pucharowej i powalczą o medale w meczach finałowych.


Harmonogram wydarzenia:

5 listopada (Piątek)
10:00 – 17:00 – Faza Grupowa (Debel)
17:35 – 19:35 – Faza Pucharowa (Debel)

6 listopada (Sobota)
10:00 – 17:00 – Faza Pucharowa (Debel Mieszany)
17:35 – 19:35 – Faza Pucharowa (Debel Mieszany)

7 listopada (Niedziela)
13:00 – 15:40 – Półfinały (Debel i Debel Mieszany)
15:40 – 18:20 – Mecze Finałowe (Debel i Debel Mieszany)

Medaliści Mistrzostw Świata w Chełmie

Zwracając uwagę na zbudowaną otoczkę wokół wydarzenia, na turnieju w Chełmie nie może zabraknąć światowej czołówki Teqball. Uczestników kusi elitarność tych rozgrywek oraz wysoka pula nagród. Po raz pierwszy w Polsce będzie to aż tak mocno obsadzony turniej Teqball – swój udział potwierdzili już aktualni medaliści Mistrzostw Świata:

• Ádám Blázsovics (Wegry) – Mistrz Świata Teqball w grze singlowej oraz Mistrz Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Csaba Bányik) z 2019 roku
• Adrian Duszak (Polska) – Wicemistrz Świata Teqball w grze singlowej z 2019 roku
• Csaba Bányik (Węgry) – Mistrz Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Ádám Blázsovics) oraz Wicemistrz Świata Teqball w deblu mieszanym (w parze z Zsanett Janicsek) z 2019 roku
• Bogdan Marojević (Serbia) – Wicemistrz Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Nikola Mitro) z 2019 roku
• Nikola Mitro (Serbia) – Wicemistrz Świata Teqball w grze deblowej (w parze z Bogdan Marojević) oraz brązowy medalista Mistrzostw Teqball w deblu mieszanym (w parze z Maja Umicevic) z 2019 roku
• Zsanett Janicsek (Węgry) – Wicemistrzyni Świata Teqball w deblu mieszanym (w parze z Csaba Bányik) z 2019 roku
• Apor Györgydeák (Rumunia) – brązowy medalista Mistrzostw Świata Teqball w grze singlowej z 2019 roku
• Maja Umićević (Serbia) – brązowa medalistka Mistrzostw Świata Teqball w deblu mieszanym (w parze z Nikola Mitro) z 2019 roku
Oprócz przedstawionych aktualnych medalistów Mistrzostw Świata Teqball reprezentujących Polskę, Węgry, Serbię czy Rumunię, w Chełmie zobaczymy także zawodników z Francji, Czech, Algierii, Libanu, Stanów Zjednoczonych oraz Argentyny. Turniej w Chełmie będzie jedną z nielicznych okazji, gdzie swoje siły skonfrontują najlepsi zawodnicy z Europy z Teqballistami z innych części świata.

wykorzystano fotografie dzięki uprzejmości (FotoPyk/Piotr Kucza

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.