Home Bez kategorii „Lub inne jony” ściśle tajne?
„Lub inne jony” ściśle tajne?

„Lub inne jony” ściśle tajne?

0
1

Wśród przeciwwskazań do korzystania z tężni solankowej Chełmski Park Wodny wymienia w regulaminie „nadwrażliwość na brom i jod lub inne jony zawarte w solance”. Skąd jednak klient ma wiedzieć, o jakie „inne jony” chodzi, jeżeli aquapark nie ujawnia składu ani źródła pochodzenia stosowanej w tężniach solanki?

Dlaczego informacja o składzie solanki stanowi aż taką tajemnicę? Czy faktycznie zawiera ona jod i brom, a jeśli – to ile? Jest na to jakiś atest lub stosowne badania? Klient ma nie tylko prawo, ale też powinien wiedzieć, czy inhalacje aquaparkowym „morskim klimatem” lub „innymi jonami” mu nie zaszkodzą. I czy wydatek 10, 7 lub 5 zł za 45 minut spędzonych pod okiem kamer (pomieszczenie jest monitorowane w sposób ciągły w sposób nienaruszający dóbr osobistych oraz godności użytkowników – źródło: regulamin tężni), choćby i na najwygodniejszych leżakach – nie będzie przypadkiem stratą pieniędzy i cennego czasu.

Tężnie solankowe mają sens jedynie w przypadku używania do wytwarzania aerozolu solnego bogatej w mikroelementy certyfikowanej solanki, bo tylko to jest gwarancją stałego składu pierwiastków i mikroelementów. Solanki mogą mieć bardzo różny skład chemiczny. Przykładowo w litrze stosowanej do inhalacji w uzdrowiskach oraz w warunkach domowych solanki z Zabłocia znajduje się ponad 110 mg jodu, 130 mg bromu, 800 mg wapnia, 400 mg magnezu. Jej skład chemiczny przedstawia się następująco: aniony – jodki 120 mg/kg, bromki 160 mg/kg, krzemiany 11,6 mg/kg, wodorowęglany 61 mg/kg, chlorki 23000 mg/kg, siarczany 2,7 mg/kg; kationy – wapń 1170 mg/kg, magnez 516 mg/kg, potas 86,5 mg/kg, żelazo 0,44 mg/kg, sód 13100 mg/kg, stront 44,8 mg/kg (analiza fizyko-chemiczna solanki z odwiertu St-5 przeprowadzona w dniu 29.10.2014 r. przez Laboratorium Analiz Wód Głównego Instytutu Górnictwa).

I kolejny absurd. „Przeziębienie? Katar? Zatkany nos? Gorączka? PRZECIWDZIAŁAJ – bez skierowania, bez kolejki, bez recepty, za prawdziwe grosze” – kusi post na oficjalnym fanpage’u Chełmskiego Parku Wodnego. Gdy tymczasem regulamin zamieszczony na oficjalnej stronie Chełmskiego Parku Wodnego „ostre choroby z podwyższoną temperaturą ciała” kwalifikuje jako przeciwskazanie do korzystania z tężni solankowych.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

Comment(1)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *