Home Opinie Dziwny jest ten Chełm! Jak w Chełmie uczą segregować śmieci
Jak w Chełmie uczą segregować śmieci

Jak w Chełmie uczą segregować śmieci

1

Mieszkańcy Warszawy, Łodzi czy Wrocławia mogą korzystać z dostępnych na oficjalnych miejskich portalach internetowych specjalnych wyszukiwarek, które podpowiadają do jakiej konkretnie frakcji należy wyrzucić kilkaset różnych odpadów. W Chełmie, z braku rzetelnej i przystępnej informacji, wiele intuicyjnie segregowanych odpadów trafia nie tam, gdzie powinny.

Mieszkańcy Chełma zmuszeni są zgadywać, gdzie powinny trafić opakowania po aerozolach (dezodoranty, pianki itp.), szczoteczki do zębów, płyty CD, butelki po olejach, przeterminowane tłuszcze, kosmetyki (np. lakier do paznokci), styropianowe opakowania po rybach lub mięsie, zabawki, zniszczoną odzież i buty, zużyte strzykawki i igły, ziemię z doniczek itp. Tak podstawowych informacji próżno bowiem szukać w ulotkach dostępnych na stronach Urzędu Miasta w Chełmie czy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie (na stronie głównej znajduje się ulotka z 2018 r., aktualna jest w zakładce Zakładu Oczyszczania Miasta). O tym, że odpady bio można wyrzucać jedynie w biodegradowalnych opakowaniach papierowych, a do plastiku tylko odpady plastikowe oznaczone znakiem recyklingu – też nikt chełmian nie powiadamia.

Informacje dotyczące nowych zasad segregacji zamieszczane w ubiegłym roku na oficjalnym fanpage’u Miasta Chełma (nieco bardziej szczegółowe niż w ulotkach na oficjalnej stronie miasta i MPGK) to zdecydowanie za mało. Wielu mieszkańców nie korzysta z portali społecznościowych (a niektórzy również z internetu). Poza tym dostęp do starszych postów jest dość utrudniony.

A gdyby tak chełmscy urzędnicy przejrzeli swoje domowe kosze i sporządzili możliwie dokładną listę odpadów z przypisaniem ich do danej frakcji? Czy to naprawdę aż tak skomplikowane? Czyżby w Chełmie zapomniano, że obowiązujące w mieście zasady segregacji śmieci winny być dla nie tylko dla mieszkańców, ale także dla studentów (w tym zagranicznych), przyjezdnych i turystów, stale i łatwo dostępne?

Warto zobaczyć, jak to zrobili urzędnicy w Warszawie: https://segregujna5.um.warszawa.pl/, w Łodzi: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/selektywna-zbiorka-odpadow/ i we Wrocławiu: https://ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/gdzie-wrzucic/.

Dla porównania tak edukują w Chełmie: https://www.facebook.com/chelmpl/videos/167316741244570/.

Uwaga! Zasady selektywnej zbiórki odpadów mogą się nieco różnić w poszczególnych gminach.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

Comment(1)

  1. Dlaczego puste blistry po tabletkach mają być wyrzucane do zmieszanych, skoro to jest plastik + folia? Opakowanie po dezodorancie to metal + plastik. Kartonowe pudełko po lekach to przecież karton.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *