Home Kultura Filmowe wariacje na temat Idy Haendel
Filmowe wariacje na temat Idy Haendel

Filmowe wariacje na temat Idy Haendel

0

15 grudnia, w dniu 91. urodzin światowej sławy skrzypaczki Idy Haendel, w Bremie odbędzie się premiera kinowa filmu dokumentalnego „The Haendel Variations” w reżyserii Christine Jezior. Co pozostaje u kresu życia poświęconego muzyce, gdy nie można już grać na ukochanym instrumencie? Kiedy palce zawodzą, Ida Haendel śpiewa i żyje z nieustającą wirtuozerią.

„(…) wiem, skąd jestem. Mych chełmskich korzeni i dzieciństwa przy ulicy Łącznej 5 nie przysłoniły koncerty z największymi postaciami muzyki i dla największych tego świata” – to pamiętne słowa urodzonej w Chełmie Idy Haendel, które wieńczyły film Christine Jezior „Ida Haendel. Wiem, skąd jestem” z 2011 roku.


„The Haendel Variations” (2018) to niezwykły portret olśniewającej osobowością, energią i humorem legendarnej skrzypaczki Idy Haendel. Tym razem jednak scenarzystka, reżyserka i producentka Christine Jezior zamiast koncentrować się na wyjątkowo długiej i wspaniałej karierze artystki, postanowiła towarzyszyć jej w fazie życia, którą zwykło się pomijać w większości biografii – starości. Dokument obejmuje lata 2009-2017 i opowiada o miłości do muzyki i ludzi, radości życia i samotności, tęsknocie i nadziei. Ponieważ dla Idy Haendel muzyka i życie są nierozłączne, reżyserka konsekwentnie nadała filmowi strukturę muzycznej wariacji.


Kiedy wielokrotnie nagradzany film „The Haendel Variations” będzie można zobaczyć w Chełmie – na razie nie wiadomo. Nim to nastąpi, proponujemy obejrzenie zarejestrowanego przez kanadyjską telewizję filmu dokumentalnego z 1987 roku, w którym fragment poświęcony jest jej podróży z ojcem do Chełma w 1986 roku.I posłuchać jak gra Ida Haendel:

Więcej na stronie: https://www.facebook.com/pg/idahaendelviolinist/posts/

Polecamy ponadto wywiad z Idą Haendel: http://www.tvp.pl/historia/cykle-dokumentalne/notacje-historyczne/wideo/ida-haendel/48154?start_rec=400.

Kamirianna

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *