Home Kultura Film o Szmulu Zygielbojmie
Film o Szmulu Zygielbojmie

Film o Szmulu Zygielbojmie

0
0

Przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powstaje film fabularny o Szmulu Zygielbojmie – związanym przez kilka lat z Chełmem żydowskim polityku i związkowcu, który na wieść o klęsce powstania w getcie warszawskim 12 maja 1943 roku w Londynie popełnił samobójstwo w proteście przeciw bierności świata wobec zbrodni Holokaustu.

Szmul Zygielbojm (ur. 1895 r. w Borowicy w pow. krasnostawskim) w 1915 roku zamieszkał wraz z kilkunastoosobową rodziną w suterenie kamienicy przy ul. Mickiewicza 9 w Chełmie. Od 2008 roku informuje o tym pamiątkowa tablica wmurowana na fasadzie budynku. W Chełmie Zygielbojm pracował jako robotnik w tartaku i olejarni i jako rękawicznik, uzupełniał swoją edukację oraz angażował się w działalność polityczną. Był jednym z założycieli i aktywnych działaczy chełmskiego oddziału Bundu, którego siedziba mieściła się w przy ul. Lubelskiej 13. W 1920 roku wyjechał z Chełma do Warszawy. Był radnym miejskim w Warszawie i w Łodzi oraz redaktorem prasy bundowskiej. Po wybuchu wojny nielegalnie opuścił Polskę. W 1942 roku przedostał się do Londynu, gdzie jako przedstawiciel Rady Narodowej RP informował o zagładzie Żydów dokonywanej w Polsce przez nazistów, bezskutecznie zabiegając o pomoc m.in. u Roosvelta i Churchilla.

„Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego (reż. „Deborah”, „Żurek”, „Cudowne Lato”) to historia opowiedziana z perspektywy brytyjskiego dziennikarza, prowadzącego śledztwo w sprawie śmierci Szmula Zygielbojma – zdradził na antenie radiowej Trójki autor zdjęć do filmu, ceniony operator filmowy Piotr Śliskowski (m.in. „Piłsudski”, „303. Bitwa o Anglię”, „Mój rower”, „Joanna”). Zdjęcia do „Śmierci Zygielbojma” mają rozpocząć się pod koniec sierpnia, a film ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku.

Całość rozmowy z Piotrem Śliskowskim do odsłuchania na stronie Polskiego Radia.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *