Home Kultura Dwa dni z trzema kulturami
Dwa dni z trzema kulturami

Dwa dni z trzema kulturami

0

Na weekend z dziedzictwem trzech kultur: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej warto wyprawić się do gminy Wojsławice. W sobotę do Ośrodka Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim i w niedzielę na XI Spotkania Trzech Kultur do Wojsławic.

13 lipca o godz. 14.30 zaplanowano uroczyste otwarcie i zwiedzanie Ośrodka Trzech Kultur w zrewitalizowanym budynku byłej szkoły w Majdanie Ostrowskim. Ośrodek Trzech Kultur będzie placówką wystawienniczą, konferencyjną i warsztatową, służącą kultywowaniu wielokulturowej przeszłości Wojsławic. W pracowniach ośrodka będzie można uczestniczyć w warsztatach garncarskich, tkackich i plastycznych. Przewidziano również degustację regionalnych potraw.

Część artystyczna rozpocznie się o godz.15.30 i dedykowana będzie kulturze rusińskiej. W programie koncert i widowisko obrzędowe w wykonaniu ukraińskiego zespołu ludowego z Pawliwki oraz pieśni ukraińskie i łemkowskie śpiewane przez Barbarę Nowakowską z Chełma. Pieśni żydowskie zaprezentuje zespół Mada-Bis z Wojsławic, a polski folklor zespoły ludowe Rakołupianki z Rakołup i Czerwona Jarzębina z Rozięcina. O godz. 18.30 spotkanie przy ognisku i zabawa taneczna z zespołem młodzieżowym Mada-Bis z Wojsławic.

14 lipca podczas Spotkań Trzech Kultur w Wojsławicach będzie okazja posłuchania pieśni polskich, ukraińskich i żydowskich. Po mszy w wojsławickim kościele (godz. 12.00) i nabożeństwie w cerkwi (godz. 13.30) na scenie przy ratuszu wystąpią:

14.30 – Yaron Trio (pieśni żydowskie),

15.30 – ukraiński zespół ludowy z Pawliwki,

16.00 – Barbara Nowakowska (pieśni ukraińskie i łemkowskie),

16.15 – Siedliszczanie znad Wieprza (pieśni polskie),

16.45 – młodzieżowa grupa teatralna Nie tak powarzni z widowiskiem „Gęsia skórka w Wojsławicach”,

17.30 – Czysta Krynica z Litomierza (Ukraina),

18.00 – Patrycja Wilgos (program autorski z elementami pieśni żydowskich),

18.15 – Życzenie z Łucka (zespół działający przy Wołyńskim Towarzystwie Sztuki Polskiej Barwy Kresowe).

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *