Home Edukacja Budka Niepodległości na Placu Łuczkowskiego
Budka Niepodległości na Placu Łuczkowskiego

Budka Niepodległości na Placu Łuczkowskiego

0
0

W centrum Chełma, na Placu Łuczkowskiego, stanęła piąta w kraju Budka Niepodległości. Za jej pośrednictwem można dodzwonić się miedzy innymi do Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego. Budka umożliwia wysłuchanie opowieści wyżej wymienionych postaci o tym, jak Polska wybijała się na niepodległość.

Można w niej wysłuchać także lokalnych historii przekazywanych przez związanych z Chełmem – gen. Gustawa Orlicz Dreszera oraz Wiktora Ambroziewicza, legendarnego działacza niepodległościowego i dyrektora Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego. Inną atrakcją jest zdjęcie, które możemy wybrać z proponowanych zdjęć archiwalnych i usłyszeć związaną z nim historię.

Budka Niepodległości to autorski projekt Macieja Hanuska ze Świdnicy.

Pierwszą tak zwaną nietelefoniczną budkę zbudowałem na zamówienie w mieście, w którym mieszkam. Kupiłem wtedy jedną z likwidowanych budek telefonicznych. Po odpowiedniej adaptacji, można było w niej słuchać wierszy lokalnej sceny poetyckiej. Sam pomysł zacząłem rozwijać i w tym celu zakupiłem już ponad 160 prawdziwych budek telefonicznych – mówi Maciej Hanuska dla Jacka Barczyńskiego.

Do tworzenia budki Hanusek wykorzystał archiwalne materiały, które przechowywane są w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Ziemi Chełmskiej. Regionalne teksty przygotował wraz z chełmskim historykiem Zbigniewem Lubaszewskim.

Zachęcam wszystkich chełmian do korzystania z tego oryginalnego urządzenia .To znakomita lekcja i frajda dla miłośników historii. Myślę też, że nasza budka wpisze się w krajobraz Placu Łuczkowskiego jako zwracający uwagę element małej architektury – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma.

Budka Niepodległości

Budka Niepodległości w Chełmie

Opublikowany przez Agata Fisz Środa, 12 września 2018

Głosów bohaterom użyczyli aktorzy teatru Gardzienice. Budka kosztowała miasto 17 tys. zl. Sama budka jest urządzeniem mobilnym, więc można ją czasowo przenosić, na przykład do szkół.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *