Home Kultura 92. urodziny Longina Jana Okonia – autora legendy o Duchu Bieluchu
92. urodziny Longina Jana Okonia – autora legendy o Duchu Bieluchu

92. urodziny Longina Jana Okonia – autora legendy o Duchu Bieluchu

0

Na jego książkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży. Na 92. urodziny pisarza i poety Longina Jana Okonia, twórcy Ducha Bielucha, który dzięki niemu od pół wieku mieszka i niekiedy straszy w chełmskich podziemiach, przybywajcie 5 grudnia o godz. 16.00 do Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny.

W programie jubileuszowego spotkania zaplanowano m.in. wręczenie Wawrzynów Literackich, wystąpienie lubelskiego poety i pisarza Jerzego Sprawki, minirecital chełmskiego barda Marka Miszczuka oraz recytacje wierszy Longina Jana Okonia przez młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Chełmie.

Longin Jan Okoń (ur. 1927 r. w Świerszczowie w powiecie chełmskim) przez większość życia związany był z Chełmem. Jest autorem m.in. „Legend chełmskich” (1969), „Przysłów ludu chełmskiego” (1971) oraz „Opowieści z niedźwiedziego grodu” (1973). Największy rozgłos i milionowe nakłady przyniósł mu cykl powieści indiańskich: „Tecumseh” (1976), „Czerwonoskóry generał” (1979), „Śladami Tecumseha” (1981), „Płonąca preria” (1986), „Przełęcz grozy” (1990). W 1977 roku został członkiem Międzynarodowego Ruchu Obrony Praw Indian.

Debiutował jako poeta w 1948 roku na łamach czasopisma „Wici”. Był inicjatorem i założycielem w 1956 roku grupy „Pryzmaty” (jedynej powojennej grupy literackiej z Chełma, która weszła do historii literatury polskiej) oraz w 2004 roku współzałożycielem Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Wydał 16 tomów poezji.

W latach 1968-1982 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. K. A. Jaworskiego w Chełmie. W 1977 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu, w 2007 roku uznano go „Chełmianinem Roku”, a w 2012 roku przyznano honorowe obywatelstwo Chełma.

Więcej o życiu i twórczości Longina Jana Okonia w artykule Zbigniewa Okonia „Longin Jan Okoń – pisarz, który znalazł trwałe miejsce w literaturze polskiej.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *