Home Bez kategorii 12 maja- Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.
12 maja- Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

12 maja- Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

0

„Pielęgniarstwo to nauka i sztuka, źródło inspiracji w trosce i służbie drugiemu człowiekowi, oparte na życzliwości, przyjaźni, lojalności, tolerancji i zwykłej ludzkiej dobroci” – te słowa w piękny sposób oddają ducha i istotę zawodu pielęgniarki i położnej.

12 maja Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki i Położnej. Tego dnia urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).
Polskie położne wskazały 8 maja jako dzień swojego święta na cześć urodzonej tego dnia Stanisławy Leszczyńskiej (Łódź, rok 1896). Codzienna praca pielęgniarek/rzy i położnych obdarzana jest powszechnym szacunkiem i uznaniem, nacechowana ogromnym zaangażowaniem oraz odpowiedzialnością, wyrażana jako czynienie dobra na rzecz drugiego człowieka, wspieranie go w chorobie i niesienie ulgi w cierpieniu. Niezwykłej, szczerze oddanej swojemu zawodowi położnej, która uwięziona w obozie koncentracyjnym Auschwitz II–Birkenau, sprzeciwiając się wyraźnym rozkazom władz obozowych, przyjęła ok. 3000 porodów.

Dziś w sytuacji, jaką mamy na całym świecie pielęgniarki często są na „pierwszej linii frontu” w walce z koronawirusem. Tym bardziej należy przypomnieć o ich wielkim zaangażowaniu w opiekę i pomoc osobom chorym.
Rola pielęgniarek i położnych jest nieoceniona w polskim systemie ochrony zdrowia. To głównie one docierają do środowisk szkolnych, seniorów, niepełnosprawnych, obłożnie chorych oraz do tych wszystkich, którzy z różnych powodów mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. Obecnie są w grupie osób narażonych na zarażenie koronawirusem pracując w szpitalach wśród zakażonych pacjentów. Dlatego nie tylko w tym dniu ale przez cały rok powinniśmy doceniać ich wkład w opiekę nad pacjentem, chęć niesienia pomocy, zaangażowanie, troskę, jaką okazują choremu.

Pielęgniarstwo i położnictwo to szczególne zawody zaufania publicznego. Zawód pielęgniarki i położnej, to wyjątkowo odpowiedzialna praca , misja, powołanie. Dziś zamiast świętować organizują protest. Ma on się rozpocząć przed Sejmem, aby zwrócić uwagę na przysłowiowy „gwóźdź do trumny” jakim w ocenie związku jest przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Jak podnoszą pielęgniarki, przewidziane w projekcie współczynniki dla pielęgniarek są bardzo niskie, a ponadto nie uwzględniono kwalifikacji pielęgniarek.
W tym dniu życzymy, żeby została doceniona ich trudna praca przez rządzących, a pielęgniarki i położne czerpały prawdziwą satysfakcję i przyjemność ze swojej pracy oraz godnej płacy.
Wszystkim Paniom i Panom wykonującym zawód pielęgniarki/pielęgniarza i położnej, w dniu Waszego święta, redakcja Wirtualny Chełm składa podziękowania za zaangażowanie i trud. Państwa codzienne poświęcenie w pracy dla dobra pacjentów zasługuje na docenienie i wyrazy uznania.
Wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, szczęścia i pomyślności oraz wiele radości i satysfakcji z wykonywanej pracy!

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *