Home Polityka Chełmskie obietnice Prezydenta Dudy
Chełmskie obietnice Prezydenta Dudy

Chełmskie obietnice Prezydenta Dudy

0

5 lat temu padło w Chełmie kilka ważnych wyborczych obietnic. W tym roku Andrzej Duda znowu odwiedził Chełm, tym razem obiecując mieszkańcom… dworzec.

„Najwyższy czas na to, aby skończyły się afery, aby skończyło się kompromitowanie Polski na arenie międzynarodowej”. Ten znany cytat Andrzeja Dudy z poprzedniej kampanii 2015 roku właściwie nadal jest aktualny.

Pięć lat temu nie wiedzieliśmy, jakim prezydentem będzie Andrzej Duda, a dzisiaj wiemy, że to jest polityk, który w kampanii wyborczej sypie obietnicami jak z rękawa, ale niewiele z nich realizuje.

Sztabowcy prezydenta Andrzeja Dudy zadbali, aby podczas tegorocznych wyborów prezydenckich, polityk nie był atakowany swoimi własnymi obietnicami. Ale w Internecie nic nie ginie, odszukaliśmy umowę programowa Andrzeja Dudy z 2015 roku, która dziwnym trafem zaginęła na starcie kampanii.

Tu znajdziecie umowę programową: http://web.archive.org/web/20150612134210/http://andrzejduda.pl/umowa-programowa

Obecny prezydent zapowiadał między innymi zmianę systemu opieki zdrowotnej, w tym likwidację NFZ, który określił w swojej obietnicy wyborczej jako „fatalną instytucję”. Głowa państwa obiecywała także pomoc frankowiczom. Jak wymienia Business Insider Polska, do kolejnych niespełnionych obietnic wyborczych prezydenta należą: emerytury bez podatku i podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł, równe dopłaty dla rolników, podniesienie podatków dla najlepiej zarabiających, likwidacja śmieciówek i „patologicznego” samozatrudnienia, likwidacja VAT na ubranka, wymóg, by projekt obywatelski musiał przejść pierwsze czytanie oraz zakaz prywatyzacji Lasów Państwowych w Konstytucji.

Chełmskie obietnice Andrzeja Dudy

Wiele z obietnic nie zostało zrealizowane mimo dobiegającej końca kadencji. Sprawdźmy zatem co obiecywał w Chełmie? Wszystkie wspomniane poniżej znajdziemy podczas tego pamiętnego przemówienia wyborczego:

Kopalnie węgla kamiennego

Podczas wyborczej wizyty w Chełmie Andrzej Duda deklarował: „My powinniśmy nowe kopalnie budować i eksperci mówią, że one powinny być budowane tutaj właśnie, w zagłębiu chełmsko-lubelskim… tu powinny powstawać nowe kopalnie!”

Kopalni nie ma i nie będzie. Polska kupuje węgiel z całego świata, z Rosji, Kolumbii, Mozambiku, Australii, Stanów Zjednoczonych.

Dopłaty dla rolników

Podczas wyborczej wizyty w Chełmie Andrzej Duda pytał: „Gdzie jest głos prezydenta, chociażby w obronie polskich rolników, ich interesów, żeby wyrównano im dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej, żeby mogli konkurować z tymi na zachodzie którzy dostają dopłaty w pełnej wysokości…”

Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej, w 2018 roku rolnicy we Francji otrzymali średnio 300 euro dopłaty od hektara, a niemieccy farmerzy nieco więcej – ok. 310 euro/ha. W tym samym czasie dopłaty dla polskiego rolnika ledwie przekroczyły 200 euro i wyniosły ok. 210 euro/ha. Do 2018 roku nie udało mu się więc doprowadzić do zrównania poziomu dopłat do poziomu francuskiego czy niemieckiego.

Kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział: „Pięć lat temu prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie zrównania dopłat polskich rolników z francuskimi i niemieckimi. Jaki jest efekt? Osiągnął efekt wyborczy, ale wyzyskał polską wieś, polskich rolników. Nie zawalczył o zrównanie dopłat, nie wysłał wniosku, nie zrealizował tych obietnic.”

Pomoc frankowiczom

Przemawiając do mieszkańców Chełma Andrzej Duda poruszył też problem kredytów frankowych – „silne państwo nie da się tak traktować, jeżeli banki oszukały ludzi, jeżeli banki wpuściły ich w maliny niech banki za to płacą…”

Ustawa frankowa to najlepszy przykład na to, jak słowa w kampanii zderzają się z twardymi rachunkami ekonomicznymi. Wyliczenia Kancelarii Prezydenta były zdaniem ekspertów nierzetelne i wzięte z sufitu. Projekt nie trafił jednak nawet pod obrady Sejmu, w przeciwieństwie do projektu z sierpnia 2016 nazwanego „ustawą frankową”, który utknął jednak na zawsze w Komisji Finansów Publicznych. Dopiero 15 lipca 2019 r. prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy, a raczej to, co z pierwotnego pomysłu pomocy frankowiczom zostało. Nowelizacja ustawy o wsparciu osób z funduszu kredytobiorców de facto nie zawiera żadnego zapisu dedykowanego osobom z problemami kredytów walutowych. Ta nowelizacja, więc nie ma nic wspólnego ze słowami prezydenta, które słyszeliśmy w kampanii.

Chełm 2020

Po 5 latach, Prezydent znów nas odwiedził, oczywiście w ramach toczącej się kampanii wyborczej. Było dużo o programie 500+, ale zabrakło odniesienia do przemówienia sprzed lat. Padły za to nowe obietnice. Tym razem nie było nic o podatkach czy węglu, była za to… kolej! W tegorocznej kampanii wyborczej w Chełmie, Andrzej Duda zapowiedział budowę nowego dworca kolejowego.

Można wybudować nowy dworzec, ale czy będą pociągi? Czy będą pasażerowie? Przykład lotniska w Radomiu pokazuje, że można wybudować lotnisko… tylko po co? Chociaż biorąc pod uwagę skuteczność realizacji obietnic, nie zawracałbym sobie tym dworcem głowy.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *