Home Poradniki Ochrona zniżek OC/AC – 6 rzeczy, które warto o niej wiedzieć
Ochrona zniżek OC/AC – 6 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

Ochrona zniżek OC/AC – 6 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

0
1

Coraz częściej klienci zadają pytanie: czy warto wybrać ubezpieczenie komunikacyjne z ochroną od utraty zniżek OC czy AC?

Odpowiadam im zdecydowanie, że TAK. Klienci przez lata zbierają zniżki za ubezpieczenie OC, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo łatwo można je stracić. Przez wiele lat możesz jeździć bezkolizyjnie, ale co jak niespodziewanie przydarzy Ci się szkoda? A co w sytuacji, gdy użyczysz auto niedoświadczonemu kierowcy – np. Twoim samochodem będzie jeździł syn, bądź córka posiadający/a świeżo wydane prawo jazdy? Ty obawiając się utraty swoich zniżek, powinieneś posiadać takie ubezpieczenie, bo w przypadku szkody, zachowasz dotychczasową zniżkę. Może okazać się, że nie zawsze to, co najtańsze, jest ostatecznie najlepsze. Warto podjąć przemyślaną decyzję kupując nawet obowiązkowe OC.

1. Jak działa ochrona zniżek OC?

Na początku musimy wiedzieć, że cena ubezpieczenia OC zależy w dużym stopniu od historii Twojej beszkodowej jazdy. Z perspektywy towarzystw ubezpieczeniowych niedawno spowodowana kolizja lub wypadek zwiększają ryzyko powtórzenia się takich zdarzeń w przyszłości. W efekcie ubezpieczyciel, wyliczając składkę polisy na następny rok, zmniejsza uzbierane przez Ciebie zniżki za bezszkodową jazdę. Spowodowanie wypadku może więc skutkować wzrostem kosztów OC nawet o 30%. Nie musi jednak tak być.
Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje bowiem możliwość dokupienia ochrony zniżek do ubezpieczenia OC. Jak to działa? Dzięki posiadanej opcji ochrony zniżek Ubezpieczyciel wybaczy Ci jedno zdarzenie spowodowane w danym roku i nie weźmie go pod uwagę, wyliczając składkę na kolejny okres.
Nad zakupem ochrony zniżek warto zastanowić się szczególnie wtedy, kiedy auto ma dwóch współwłaścicieli: doświadczonego oraz młodego kierowcę. W takim przypadku szkody spowodowane przez osobę mającą dopiero od niedawna prawo jazdy powodują utratę części zniżek także przez drugiego właściciela pojazdu. Dodatkowa polisa chroniąca zniżki pozwoli zapobiec takim sytuacjom.

2. Skąd przy zmianie firmy ubezpieczeniowej bierze się wiedza o szkodach w OC?

Każda szkoda w OC i AC jest raportowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego www.ufg.pl i zapisywana na PESELU sprawcy szkody oraz każdego z właścicieli pojazdów. Jeśli kupujesz polisę OC, Twój przebieg ubezpieczenia i szkodowości jest sprawdzany w tej bazie i dlatego w każdej firmie ubezpieczeniowej Twoje szkody są brane pod uwagę przy wycenie składki ubezpieczenia OC.

3. Czy ochrona zniżek AC też jest możliwa?

Ubezpieczyciele najczęściej mówią o ubezpieczeniu chroniącym zniżki OC, ale ochrona rabatów uzbieranych za bezszkodową jazdę na polisie AC także jest możliwa. Trzeba jednak zauważyć, że ochrona zniżek AC kosztuje zwykle nieco więcej.

4. Gdzie można kupić ochronę zniżek?

Ochrona zniżek nie jest samodzielnym produktem, dokupisz ją tylko jako opcję do polisy głównej u tego samego ubezpieczyciela. Musisz to zrobić od razu podczas zawierania polisy, bo później będzie to niemożliwe.
Dodatkowe ubezpieczenie ochrony zniżek proponuje coraz więcej ubezpieczycieli. Niektórzy z nich oferują ją nawet za darmo do bardziej rozbudowanych pakietów polis komunikacyjnych. Każde towarzystwo oferuje ochronę zniżek na nieco innych zasadach. Jeśli więc zależy Ci na tym dodatkowym ubezpieczeniu, sprawdź wcześniej kto i na jakich warunkach proponuje tę opcję i jak wpłynie to na całą wysokość składki z polisy.

Poniżej wymieniamy popularne towarzystwa, które umożliwiają zakup ochrony zniżek OC oraz AC, jak i pewne warunki które musisz spełniać:

Compensa – ubezpieczenie mogą kupić osoby posiadające minimum 20% zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC/AC;

ERGO Hestia – w tym towarzystwie ochronę zniżek możesz wykupić, jeśli masz już uzbierane co najmniej 20% zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC/AC oraz ukończyłeś 26 lat, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miałeś szkody z OC/AC;

HDI – w wariancie OC Turbo HDI zapewnia ochronę zniżek w przypadku drobnej szkody (do 2 tys. zł). Jeśli w pierwszym roku kierowcy nie przydarzy się wypadek i przedłuży umowę na kolejny okres, otrzyma ochronę zniżek po szkodzie bez limitu (w ramach tzw. Pakietu Złotego OC). Ochrona zniżek AC dostępna po opłacie dodatkowej składki w przypadku zakupu pakietu HDI AC Turbo;

MTU – ochronę zniżek na OC/AC mogą wykupić osoby mające już 60% zniżki za bezszkodowy przebieg polisy, w wieku co najmniej 25 lat i posiadające prawo jazdy od przynajmniej 3 lat. Ubezpieczenie oferowane przez MTU ochroni Twoje zniżki w przypadku maksymalnie dwóch szkód komunikacyjnych w następujących bezpośrednio po sobie 3 ostatnich latach ubezpieczenia;

PZU – ubezpieczyciel umożliwia wykupienie ochrony zniżek OC/AC już po roku bezszkodowej jazdy;

UNIQA – ochrona zniżek OC/AC dostępna po opłacie dodatkowej składki;
Warta – nowym klientom Warta daje gwarancję utrzymania zniżek na OC/AC, jeśli spowodują szkodę o wartości do 5 tys. zł. Kierowcy, którzy w tym czasie nie spowodują żadnej szkody i przedłużą umowę w Warcie na kolejny rok, otrzymają bezpłatnie ochronę zniżek po szkodzie bez limitu.

5. Ile kosztuje ochrona zniżek OC i AC?

Większość ubezpieczycieli wymaga zapłacenia dodatkowej składki za ubezpieczenie chroniące zniżki OC/AC. Nigdy nie jest ona jednak zbyt wysoka. Cena ubezpieczenia jest wyliczana indywidualnie dla każdej osoby i zazwyczaj zależy od wysokości dotychczas uzbieranych zniżek na OC lub AC. Orientacyjnie można jednak powiedzieć, że ochrona zniżek na OC kosztuje mniej więcej 10-50 zł. Ochrona rabatów uzbieranych na AC jest zwykle nieco droższa.

6. Czy ochrona zniżek działa u innego ubezpieczyciela?

Należy zwrócić uwagę, że ochrona zniżek działa jedynie w tym towarzystwie, w którym zawrzesz taką umowę. Co to oznacza? Jeśli kupisz OC z ochroną zniżek np. w Compensie i w tym roku spowodujesz szkodę, to Compensa wybaczy Ci to zdarzenie. Cenę następnego ubezpieczenia wyliczy, nie zwracając uwagi na tę stłuczkę. Jednak jeśli zdecydujesz się na zmianę firmy, to inne towarzystwa nie będą już jednak tak łaskawe. Obliczając składkę OC, na pewno uwzględnią wszystkie kolizje i wypadki.

Podsumowując nasze rozważania potwierdzam: zawsze będę proponował moim klientom dokupienie opcji ochrony zniżek. Chcę, aby moi klienci jeżdżąc na co dzień czuli się bezpiecznie i mieli ten komfort, że nawet jak przytrafi im się szkoda, to za rok będą mieli dalej świetną ofertę ubezpieczenia.

Piotr Kuśmierz

Więcej poradników tutaj.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

Comment(1)

  1. a może napiszcie jak pzu i inni ubezpieczyciele po cichu podnieśli oc o 20%.z góry dziękuje.na pewno nie napiszecie bo jesteście z nimi w zmowie

SKOMENTUJ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *